جستجوی همکاران

روانشناسی بالینی

تله‌های زندگی – قسمت دوم

ساسان امیرکلالی- دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت

  • تله رهاشدگی

اگر در این تله‌ی زندگی گرفتارشده‌اید هرلحظه احساس می‌کنید افرادی را که دوستشان دارید شما را ترک می‌کنند و درنهایت به‌تنهایی و بی‌پناهی دچار می‌شوید. دائم احساس می‌کنید نزدیکان خود را به دلیل مرگ از دست می‌دهید یا تنها می‌مانید. ترس شما از تنهایی است. می‌ترسید که افراد موردعلاقه‌تان، فرد دیگری را به شما ترجیح بدهند. به دلیل همین باور به افراد نزدیک خود به‌گونه‌ای افراطی وابسته می‌شوید. طنز تلخ این تله‌ی زندگی این است که چون می‌ترسید شما را ترک کنند با رفتارهای حاکی از وابستگی بیمارگونه، کاری می‌کنید که از شما دوری کنند. اگر در دام این تله‌ی زندگی افتاده‌اید، ممکن است جدایی‌های معمولی و عادی زندگی نیز شما را آشفته و عصبانی کند.

ادامه مطلب

سرطان، کانسر

به کوشش دکتر محمد ارقبایی، مشاور خانواده

در مورد کانسر یا همان سرطان مطالب بسیاری خوانده‌اید و یا شنیده‌اید.بیماری بدخیمی که مالتی فاکتوری یا چندین علت در پدید آیی آن دخالت دارد' در دهه‌ی اخیر موسسه بین‌المللی کانسر به نتیجه‌ی پژوهشی اشاره کرد :که یکی از عوامل در بروز سرطان جراحات یا ترومن‌های روانی می‌باشد.چیزی که در رفتارشناسی ژن تعریف می‌شود و آن‌هم این است که ژن براثر ترومای روانی دچار برجهش می‌شود .این همان نظریه فروید را بیان می‌دارد که انقطاع در دل‌بستگی لیبیدوی فرد را به خود برمی‌گرداند و اگر آن ابژه‌ی منقطع شده به‌صورت پاتولوژی درروان باشد خشم نیز معطوف به خود فرد می‌شود و آسیب شدیدی را به دنبال دارد.بیشتر آسیب‌های تروماتیک بقول اروین یالوم از رابطه است .یک زن که در ابتدای جوانی مبتلابه سرطان سینه شده است می‌بینیم به دلیل اینکه در یک رابطه سرخورده شده و خشم فروخورده بسیاری را متحمل گشته است.که در اکثر موارد سرطان سینه رابطه مستقیم باخشم فروخورده دارد. و در مردها نیز وضعیت مشابه این وجود دارد.

ادامه مطلب

ارتباط بدون خشونت

به کوشش فائزه تربران، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، رواندرمانگر تحلیلی و مشاورخانواده

۵ سؤال اساسی در روابط از خود بپرسیم:

 

  1. چه می‌خواهی؟(خواسته)
  2. چه انجام می‌دهی؟(رفتار کلی)
  3. آنچه انجام می‌دهی آیا تو را به خواسته‌ات نزدیک می‌کند یا خیر؟(ارزیابی شخصی)
  4. چه معنایی برایت دارد؟ چه‌کار دیگری می‌توانی بکنی؟(طرح تغییر)
  5. بهتر است هدف چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟(ساده. قابل‌اندازه‌گیری. واقعی و مسئولانه. جذاب. قابل‌دسترس و تایم داشته باشد)

 

ادامه مطلب

تله‌های زندگی – قسمت اول

ساسان امیرکلالی- دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت

به این سؤالات دقت کنید:

آیا اکثراً جذب افرادی می‌شوید که بی‌مهر و بی‌عاطفه هستند؟ آیا احساس می‌کنید که نزدیک‌ترین افراد زندگی‌تان به شما توجه کافی ندارند؟

آیا احساس می‌کنید انسان بی‌ارزشی هستید؟ آیا احساس می‌کنید به دلیل بی‌ارزشی‌تان، اطرافیان، شما را نمی‌پذیرند و دوستتان ندارند؟

آیا خواسته‌های دیگران را بر نیازهای خودتان ترجیح می‌دهید؟ آیا نیازهای واقعی خودتان را نمی‌شناسید؟

آیا نگران هستید که مبادا اتفاقات ناگواری برای شما پیش بیاید؟

آیا علی‌رغم تحسین دیگران باز هم احساس نارضایتی و بی‌کفایتی می‌کنید؟

ما تمایل داریم که دردها و رنج‌های دوران کودکی خود را کماکان زنده نگه‌داریم.

ادامه مطلب

چگونگی برقراری ارتباط از طریق تصویر ذهنی

فائزه تربران- روانشناس بالینی، رواندرمانگر تحلیلی و مشاوره خانواده

ما با تصویری که از دیگران در ذهن داریم با ایشان ارتباط برقرار می کنیم ...

طبق یک فرضیه در یک ارتباط بین شخصی، هیچکس به تمامی با دیگری ارتباط برقرار نمی‌کند و معمولاً ما با تصویری که از دیگران در ذهن داریم ارتباط برقرار می‌کنیم اما هرچه بیشتر در مورد وی بدانیم بیشتر می‌توانیم بجای تصویر شخصی با خود شخص ارتباط برقرار سازیم.

ما با تصویری که از دیگران در ذهن داریم با ایشان ارتباط برقرار می کنیم اگر این تصویر با تصویری که آنان از خود دارند، سازگار نباشد نمی‌توانیم ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار کنیم. ارتباط کلامی وسیله‌ای برای رسیدن تصویرهای معتبر از یکدیگر است.

گاهی اوقات دیگران ما را آن‌گونه که می‌خواهند می‌بینند و ما نیز دیگران را آن‌گونه که خود می‌خواهیم می‌بینیم.

ادامه مطلب

چرا افراد باهوش به‌سختی عاشق می‌شوند؟

به کوشش مهناز شیرازی- کارشناس ارشد روان شناسی، مشاور کودک و خانواده

درک عشق همیشه ساده نیست، امروز می‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که چرا آدم‌های باهوش به‌سختی عاشق فرد دیگری می‌شوند؟

✅ آن‌ها هم احساسات خود و هم احساسات افراد دیگر را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند.

آدم‌های باهوش در جمع‌آوری اطلاعات و نتیجه‌گیری بر اساس آن‌ها توانایی خوبی دارند و این ویژگی هم مزایایی دارد و هم عیب‌هایی چراکه آن‌ها بیش از دیگران ممکن است با اولین مشکل در رابطه از آن پا پس بکشند. عدم تفاهم؟ دعوا؟ متأسفم ما برای همدیگر ساخته نشده‌ایم. خداحافظ.

ادامه مطلب

مهارت اعتدال: حتی در مهرورزی

مهناز شیرازی- کارشناس ارشد روان شناسی، مشاور کودک و خانواده

شاید شما هم کسانی را دیده باشید که بیش‌ازحد ابراز مهر می‌کنند، بخصوص در مقابل یارشان، ولی با این ‌وجود به همان اندازه مهر دریافت نمی‌کنند، گاهی حتی همسران ویاران بی‌تفاوتی دارند و اطرافشان پر است از انسان‌های طلبکار محبت. می‌دانید چرا؟ چون برای هر چیزی باید قدر و اندازه‌ای باشد حتی ابراز محبت، بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که محبت بی‌اندازه باعث تحکیم رابطه‌شان می‌شود ولی توجه کنید که در یک رابطه سالم هر چیزی دوطرفه اجرایی است، بخصوص محبت، حالا اگر یکی از طرفین بیش‌ازحد محبتش را ابراز کند، طرف دیگر بعد از مدتی به گرفتن محبت بدون ابراز محبت عادت می‌کند و چون شما هیچ عکس‌العمل مهربانانه‌ای دریافت نمی‌کنید مرتب محبتتان را به امید مهربانی دیدن از یارتان اضافه می‌کنید. از همین‌جا رابطه خراب می‌شود، شما احساس سرخوردگی می‌کنید، مرتب احساس می‌کنید (نکنه من خوب نیستم، نکنه و…) این حس شما را مضطرب می‌کند و به وادی افسردگی می‌کشاند.

ادامه مطلب

مهارت ابراز احساسات

مهناز شیرازی- کارشناس ارشد روان شناسی، مشاور کودک و خانواده

ترس از قضاوت دیگران، ترس از ضعیف جلوه کردن، یا به اندازه‌ی کافی قوی نبودن، نگرانی از کوچک شمردن عامل اندوه توسط دیگران و هزار و یک ترس دیگر، اندوه بر اندوهِ دل دختربچه و پسر بچه‌ی غمگینِ سر در گریبان برده‌ی درونمان افزوده تا جائی که روزی بی طاقت می‌شود و به کوچکترین تلنگر از درونمان عصیان می‌کند. این هیجان فرو خورده، به گاه عصیان شکل‌های مختلفی می‌گیرد گاهی شکلِ خشمِ بی تناسب با واقعه یا گریه ناگهانی به بهانه‌ای ناچیز یا فریادی تعجب برانگیز یا...

 

ادامه مطلب

آیا من بیش‌ازحد نگران هستم؟

الهه دروگر- روانشناس بالینی، درمانگر اختلالات بالینی و خانواده

 نگرانی احساسی طبیعی است که همه‌ی انسان‌ها بارها در زندگی خود آن را تجربه کرده‌اند؛ اما سؤال اینجاست که آیا چون نگرانی یک احساس طبیعی است، هر میزانی از نگرانی که در ذهن ما وجود داشته باشد طبیعی محسوب می‌شود؟

پاسخ این پرسش منفی است. باآنکه نگرانی یک احساس طبیعی انسانی است، اما فقط وجود میزانی از آن به‌طور روزانه طبیعی محسوب می‌شود و اگر از حد مجاز آن فراتر برود، پیامدهای آسیب‌زایی برای سلامت روانی، جسمی، اجتماعی و شغلی ما دارد. در این نوشتار به‌طور مختصر به نشانه‌ها و علائمی که نشان‌دهنده نگرانی غیرطبیعی و بیمار گون است اشاره می‌شود. چنانچه دو یا سه مورد از این علائم به مدت شش ماه یا بیشتر در شما وجود دارد، نشان می‌دهد که نگرانی شما از حالت بهنجار خارج‌شده است و برای کنترل آن نیازمند کمک تخصصی می‌باشید.

ادامه مطلب

آیا من بیش‌ازحد نگران هستم؟- الهه دروگر

آیا من بیش‌ازحد نگران هستم؟- الهه دروگر

کمال‌گرایی چیست؟

به کوشش مهناز شیرازی- کارشناس ارشد روان شناسی، مشاور کودک و خانواده

کمال‌گرایی منفی

 آنچه در بسیاری از افراد تحت عنوان کمال‌گرایی یاد می‌شود کمال‌گرایی از نوع منفی است. در این نوع از کمال‌گرایی، فرد به دنبال بی‌نقص و کامل بودن در همه زمینه‌ها بوده و بیش‌ازحد نگران ارزیابی و قضاوت‌های منفی دیگران است و با نادیده گرفتن خود واقعی خویش و آرمانی کردن افراطی آن در نظر خود و دیگران، به طرق مختلف تحت استرس و فشار روانی قرار می‌گیرد. چنین فردی ممکن است با بسیاری از مشکلات روانی چون اضطراب، افسردگی، بدخلقی، افکار خودکشی و… و یا مشکلات جسمانی مثل ضعف سیستم ایمنی، بیماری‌های قلبی و عروقی، کلیوی، کبدی و… دست‌وپنجه نرم کند. اعتقاد به برترین‌ها بودن، یک تفکر غلط است و لطمات عدیده‌ای را بر فرد وارد می‌کند.

ادامه مطلب

کمال‌گرایی چیست؟

کمال‌گرایی چیست؟

کاهش میزان ابتلا به بیماری دمانس در زنانی که ورزش می‌کنند.

به کوشش دکتر محمد ارقبایی، مشاور خانواده

یافته تحقیقات گروهی از محققان سوئدی نشان می‌دهد زنان میان‌سالی که از تناسب‌اندام برخوردارند و ورزش می‌کنند تا ۹۰ درصد کمتر به بیماری دمانس (زوال عقل) مبتلا می‌شوند. به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایرنا، دکتر اینگمار اسکوج/Dr. Ingmar Skoog محقق ارشد این مطالعه و رئیس مرکز سالمندی و سلامت دانشگاه گوتنبرگ سوئد در این مورد گفت: حفظ تناسب‌اندام با ورزش و داشتن رژیم غذایی سالم می‌تواند میزان خطر ابتلا به بیماری دمانس را در سالمندی کاهش دهد. همچنین در کاهش احتمال ابتلا به دیگر بیماری‌ها و اختلالات مانند بیماری‌های قلبی نیز مؤثر است. وی در این مورد که ورزش چطور می‌تواند به‌سلامت مغز کمک کند، گفت: تناسب‌اندام و ورزش برای رگ‌ها خوب است، عوامل قلبی و عروقی ارتباط مستقیمی با ابتلا به بیماری دمانس و بیماری‌های شبیه آن مانند آلزایمر دارند. غیرازاین ورزش بیشتر و تناسب بهتر فیزیکی تأثیر مستقیمی بر سلول‌های عصبی بر مغز دارد.

ادامه مطلب

کاهش میزان ابتلا به بیماری دمانس در زنانی که ورزش می‌کنند- دکتر محمد ارقبایی

بیماری‌های شخصیت

فائزه تربران کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

در مورد بیماری‌های شخصیت چه می‌دانید؟
در صورت مواجهه با این افراد چه می‌کنید؟
آیا ابزاری برای شناسایی این افراد وجود دارد؟
آیا برای آن‌ها درمانی وجود دارد؟

با مطالعه این فایل می‌توانید با این افراد اشنا شوید... 

بیماری‌های شخصیت

بیماری‌های شخصیت

بیماران اختلال اضطراب منتشر و وسواسی اجباری و مقایسه‌ای بین طرحواره هیجانی، اجتناب شناختی-رفتاری و نظام شناختی-عاطفی در بین آن‌ها

فائزه تربران کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

اختلالات اضطرابی از جمله شایع‌ترین اختلالات روان پزشکی در کشورهای مختلف و گروههای گوناگون جمعیتی است که مورد مطالعه قرار گرفته اند (کاپلان ،۲۰۰۷). در این جا به دو اختلال اضطراب منتشر و اختلال وسواسی-اجباری پرداخته شده است. عوامل گوناگونی در سبب شناسی این اختلالات مطرح می­شود. اختلال اضطراب منتشر مشخص با نگرانی هایشدید، غیرقابل کنترل و بیش از اندازه است که در اکثر روزها در ضمن حداقل۶ماه دوام دارد و تلاش های بیماران در کنترل این نگرانی ها نیز استمرار دارد (گردن وهیمبرگ، ۲۰۱۱). اختلال اضطراب منتشر از جمله اختلالات روانی به شمار می­رود که هنوز عوامل موثر بر بروز و تداوم آن به خوبی شناخته نشده اند. این پرسش که این افراد در رویارویی با موقعیت های فشارزا، رویداد را چگونه ارزیابی یا پردازش می­کنند، براثر این ارزیابی چه هیجان یا افکاری برانگیخته می­شوند کدام راه های مقابله مورد توجه قرار می­گیرند و چه واکنش هایی که نشان دهنده فشار روانی و آسیب پذیری آن ها می باشد بروز می دهند، برای پژوهشگران مطرح بوده است (کلینک، ۱۳۸۲). از طرفی در اختلال وسواسی- اجباری وجود وسواس ها یا اجبارهایی "چنان شدید که وقت گیرند یا موجب رنج و عذاب بسیار یا موجب مختل شدن چشمگیر کارکردها می­شوند".

ادامه مطلب

تفاوت خشم وخشونت

لیلی عمرانی_کارشناس ارشد بالینی

ناتوانی در تمايز خشم (anger) و خشونت (violence & rage بسيار ديده می شود.
خشم هيجانی طبيعی و جهان شمول است که در هنگام ناکامی به عنوان يک واکنش طبيعی هيجانی بيدار می شود و تمايل به دفاع و مرزبندی را بيدار می سازد.
خشم نيز مانند هر هيجان ديگر سه جنبه ذهنی، جسمانی و حرکتی دارد و لازمه تداوم روابط پايدار است.

ادامه مطلب

اضطراب چیست؟

فائزه تربران

متاسفانه گروهی از افراد از ترس و اضطراب ناتوان کننده رنج می برند. شدت پریشانی این افراد بسیار زیاد و متداوم است و خیلی سریع راه اندازی می شود آنها نمی توانند زندگی بهنجاری داشته باشند و گفته می شود که این افراد مبتلا به اختلال های اضطرابی هستند. اختلال های اضطرابی از زمان فروید مورد بررسی قرار گرفتند. در گذشته این اختلال ها را روان رنجوری می نامیدند. هر چند امروزه همچنان بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند ولی این اصطلاح منسوخ شده است. شهرت فروید به سبب کارهایش با افراد مبتلا به اختلال های اضطرابی بود. او با افرادی که مبتلا به اختلال های فوبی، وسواس فکری- عملی، و اختلال اضطراب منتشر بودند کار می کرد. فروید و پیروانش عنوان کردند که  اضطراب زنگ خطری است که از ورود تکانه های تهدید کننده و خطرناک نهاد( یعنی تکانه های جنسی و پرخاشگری) به خودآگاهی خبر می دهد. "من" با استفاده از مکانیسم های دفاعی ورود این تکانه ها به خودآگاهی را بازداری می کند. مکانیسم های دفاعی با تحریف واقعیت و کاهش اضطراب از روان افراد محافظت می نمایند به این ترتیب آنها را قادر می سازند تا به ادامه ی فعالیت های خود بپردازند( کومر، ۲۰۰۵)

ادامه مطلب

ناگويی خلقی چیست؟

مطلبی از خانم فائزه تربران _کارشناس ارشد روان شناسی

بیش از دو دهه ی گذشته توجه علمی گسترده ای به تنظیم هیجان و به تاثیر بد تنظیمی هیجانی روی سلامت جسمی و ذهنی وجود داشته است( تیلور و همکاران، ۱۹۹۹). مفهوم ناگویی خلقی در روان شناسی هیجان ها و بیماری های روان تنی ریشه دارد. بسياري از  بیماران با  شکایت های روان

تنی مشکلاتی در خود تنظیمی هیجانی نشان دادند( سیفنئوس، ۱۹۷۷؛ نقل از لارسن[۱]، برند[۲]، برموند[۳]، و هایمن[۴]، ۲۰۰۳). سیفنئوس اصطلاح ناگویی خلقی را برای مشکلات هیجانی به کار برد. این اصطلاح از واژه های یونانی alexis به معنای فقدان کلمات و thymos به معنای هیجان مشتق شده است( لارسن و همکاران، ۲۰۰۳). این مفهوم شهرت بسیار زیادی در روان پزشکی و روان شناسی به دست آورد به خصوص در روان شناسی شناختی که آن را به صورت نقصی در فرایند شناختی و

تنظیم هیجان ها درنظرگرفته اند (تیلور و همکاران، ۱۹۹۷).

ادامه مطلب

آشنايي با طرح واره ها

آشنايي با طرح واره ها
به کوشش تحریریه کلینیک روان پژوه
منبع: طرح واره درمانی. جفری یانگ. ترجمه دکتر حسن حمیدپور

بریدگی و طرد
(انتظار اینکه نیازهای فرد برای امنیت ، ثبات،محبت،همدلی ،در میان گذاشتن احساسات،پذیرش و احترام به شیوه ای قابل پیش بینی ارضا نخواهدشد.

طرح واره های این حوزه به طور معمول در خانواده هایی به وجود می آید که بی عاطفه ،سرد،مضایقه گر ،منزوی،تندخو،غیر قابل پیش بینی یا بد رفتار هستند.)

ادامه مطلب