جستجوی همکاران

مشاوره تحصیلی

انواع مجلات یا ژورنال به لحاظ ساختار و محتوا

مجله‌ها (Journal) تقریباً مترادف با نشریه های ادواری(Periodicals) هستند. اما اصطلاح Journal بیشتر درباره نشریات تخصصی‌تر بکار برده می شود. غرض از Journal که از یک قرن و نیم پیش ماهیت مجله‌های علمی را تعیین کرد، این بود که ضمن نتیجه خاص به علوم طبیعی و مهندسی گزارش هایی درباره همه نوشته های علمی، ادبیات و هنر انتشار دهد. در آن زمان شیوه معمول معرفی کتاب، نقل قول مستقیم و انتخاب قطعاتی از بین آن بود. اوایل، شرح وقایع علمی در مرتبه دوم اهمیت داشت. رفته رفته گفتگو از تجربه های تازه در علوم طبیعی و کشف پدیده های نو در طبیعت جای بیشتری را به خود اختصاص داد. به بیانی دیگر مقالات موجود در مجلات اولیه، توصیفی و گزارشی از عملکرد‌ها و مشاهدات بودند. اما با گسترش و پیشرفت علوم و تکنولوژی در دو قرن گذشته، مقالات علمی نیز به موازات آن بسیار پیچیده شدند و در نتیجه، منجر به خلق استانداردهایی در مورد نظم و ساختمان مقالات در مجلات علمی، خصوصاً در قرن بیستم، گردید.

امروزه مقاله های مجله های علمی منبع عمده اطلاعات علمی هستند و در میان سایر مدارک علمی منزلتی خاص دارند. بطور کلی مقاله‌هایی که در مجلات به چاپ می‌رسند دقیق ترن وسیله موجود برای انتقال اطلاعات علمی هستند. در مقایسه با کتاب، مقاله‌های مجلات با تأخیر کمتری به چاپ می رسند اما کمتر حاوی استنتاج های کلی هستند به همین دلیل به زودی کهنه می‌شوند. میزان کهنگی هم کتاب و هم مقاله به میزان رشد دانش در هر رشته علمی بستگی دارد.

ادامه مطلب

انواع روش‌های مطالعه

زینب مردخدا- کارشناس ارشد مشاوره، مشاور تحصیلی

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که هنگام مطالعه از چه روشی استفاده می‌کنید؟ یک روش مطالعه صحیح و اصولی می‌تواند بسیاری از مشکلات تحصیلی را از بین ببرد. بررسی‌های به‌عمل‌آمده گویای آن است که افرادی که درزمینه‌ی تحصیل موفق بوده‌اند، روش صحیحی برای مطالعه داشتند. یادگیری (learning) مسئله‌ای است که در سراسر طول زندگی انسان به‌ویژه در دوران دانش‌آموزی و دانشجویی اهمیت زیادی دارد. چراکه دانش آموزان و دانشجویان همیشه در معرض امتحان و آزمون قرار دارند و موفقیت در آن آرزوی بزرگشان است.

شاید به افرادی برخورده باشید که می‌گویند: همه کتاب‌ها و جزوه‌ها را می‌خوانم، اما موقع امتحان آن‌ها را فراموش می‌کنم، یا من استعداد درس خواندن را ندارم، چون بااینکه همه مطالب را می‌خوانم اما همیشه نمراتم پایین است و یا ... . بسیاری ازاین‌گونه مشکلات به نداشتن یک روش صحیح برای مطالعه بازمی‌گردد. عده‌ای فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا می‌کنند، به‌طوری‌که یادگیری معنا و مفاهیم را ازنظر دور می‌دارند. این امر موجب فراموش‌شدن مطالب بعد از مدتی می‌شود، درواقع آنچه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است، چیزی که نمی‌توانیم و نباید از آن دورباشیم.

ادامه مطلب

شیوه‌ی صحیح پاسخ به سؤالات در روز کنکور

زینب مردخدا- کارشناس ارشد مشاوره، مشاور تحصیلی

در این رابطه ابتدا باید به انواع سؤالات در کنکور و تقسیم‌بندی آن‌ها توجه كرد:

الف) سؤالات ساده كه با یک‌بار خواندن سریع یا با یک‌راه‌حل كوتاه و ساده به پاسخ آن‌ها دست پیدا می‌كنید.

ب) سؤالات نیمه مشكل كه نیاز به راه‌حل طولانی دارند و در مرحله دوم پاسخ‌گویی خواهند شد را، با علامت (+) در کنار آن‌ها از باقی سؤالات جداسازید.

ج) سؤالات مشكل كه درصورتی‌که وقت اضافه داشتید، باید به آن‌ها پاسخ دهید و در كنار آن‌ها علامت (-) قرار می‌دهید.

ادامه مطلب

افکار منفی در روزهای نزدیک به کنکور ممنوع

زینب مردخدا- کارشناس ارشد مشاوره، مشاور تحصیلی

بسیاری از داوطلبان در هفته‌های آخر مانده تا کنکور دچار افکار عجیب‌وغریبی می‌شوند و گاهی حتی از درس خواندن در این روزهای پایانی دست می‌کشند. خواسته یا ناخواسته این افکار منفی انرژی شمارا تلف می‌کند و در ازای آن فقط نتایج نامطلوب تحویلتان می‌دهد. لازم است در این زمان باقی‌مانده هرگاه افکاری مثل‌اینکه کنکورم را خراب خواهم کرد و دوستانم از من قوی‌تر هستند به سراغتان آمد، آن‌ها را با دعا کردن، مراقبه کردن، ورزش کردن و جایگزینی افکار مثبت از سرخود بیرون کنید.. همچنین با خودتان تکرار کنید که مهم نیست نتیجه کنکور چه خواهد شد، مهم این است که من باکیفیت و انگیزه درس بخوانم و به دنبال بهترین عملکرد در حد خودم باشم.

ادامه مطلب

چرا گاهی نسبت به درس خواندن بی‌انگیزه می‌شویم؟

زینب مردخدا- کارشناس ارشد مشاوره، مشاور تحصیلی

هر رفتاری که از ما سر میزند ناشی از ترکیب سه عامل هدف و انگیزه و احساس نیاز است... وقتی تشنه یا گرسنه می‌شویم سعی در خوردن غذا یا نوشیدن آب داریم تا رفع نیاز کنیم... درواقع تشنگی انگیزه ایست برای به دست آوردن غذا... اگر دوست دارید انگیزه‌ی بیشتری برای درس خواندن داشته باشید ابتدا هدف خود را مشخص کنید وقتی هدف خودتان را مشخص کنید قطعاً احساس نیاز می‌کنید که برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید و درس بخوانید...

ادامه مطلب

هدف‌گذاری برای کنکور

زینب مردخدا- کارشناس ارشد مشاوره، مشاور تحصیلی

یازدهمی‌های عزیز با پایان امتحانات خرداد شما تنها گروهی هستید که تابستانی متفاوت در پیش رو خواهید داشت... شروع یک برنامه‌ریزی منسجم و دقیق برای قدم اول در مسیر کنکور و دانشگاه... یادتان باشد تنها وقتی میتوانید باانگیزه برنامه‌ریزی کنید و درس بخوانید که اول هدف خودتان را دقیق مشخص کرده باشید... با خودتان رو راست باشید... به چه جایگاهی در زندگی قانعید؟ تحصیلات در حد دیپلم؟ یا نه برای خودتان بهترین رشته و دانشگاه را متصورید؟ به کم قانع نباشید... شما لایق کسب بهترین جایگاه و نقش در این جامعه هستید... به خودتان و توانمندی‌هایتان باور داشته باشید.

حتماً در این مسیر از تجربیات یک مشاور تحصیلی استفاده کنید تا زمان را بهتر مدیریت کنید.

 

یک ماه تا کنکور

زینب مردخدا- کارشناس ارشد مشاوره، مشاور تحصیلی

کنکور!!! یک ماه دیگر خواسته یا ناخواسته در شرایط کنکور قرار خواهید گرفت و این واژه در شما موجی از نگرانی را برمی‌انگیزد...تجربه‌ی سال‌ها کار من با داوطلبین کنکور نشان می‌دهد بیشترین زمان نگرانی در همین ماه آخر مانده تا کنکور است... یادتان باشد آرامش مهم‌ترین پشتوانه‌ی موفقیت شما در این آزمون بزرگ و سرنوشت‌ساز است.. شما یک سال تمام توجه و تمرکز خود را روی مطالعه و یادگیری مطالب درسی گذاشته‌اید.

ادامه مطلب