جستجوی همکاران

مقاله خوانی- خوانش مقالات روانکاوی

ارزش افسردگی

نویسنده: دانلد وینی کات

مترجم: الهام نجارپور

واژه افسردگی یک معنای رایج و عمومی و یک معنای حرفه‌ای روان‌پزشکی دارد. به طرز عجیبی این دو معنا شبیه به یکدیگر هستند. در صورت درست بودن این مسئله، احتمالاً دلیلی برای آن قابل‌ذکر است. حالت یا بیماری عاطفی افسردگی، معنای هیپوکندریا و درون‌نگری را منتقل می‌کند؛ بنابراین فرد افسرده از احساس بسیار بد و همچنین شدت اغراق‌آمیز دردهای مربوط به قلب، ریه‌ها و کبد و روماتیسم آگاه است. در تقابل با این، واژه روان‌پزشکی هیپومانیا که احتمالاً معادل واژه روان تحلیلی (دفاع مانیک) است، حاکی از این است که خلق افسرده مورد غفلت قرارگرفته و به نظر می‌رسد که معادل رایج و عمومی ندارد (هوبریس در زبان یونانی ممکن است این کارکرد را داشته باشد؛ اما هوبریس و هوبریستیک به نظر می‌رسد که بیشتر به معنای شادی و شعف هستند تا هیپومانیا).

ادامه مطلب

اختلالات و درمان سلف: یک طرح کلی

هاینز کوهات و ارنست اس. ولف

برگردان:

محمدجواد خادمی، مجتبی مهران­فر

هدف از این بررسی، فراهم کردن خلاصه­‌ای از مفاهیم و نظریه‌­های روان­شناسی تحلیلی سلف و تدوین­‌های بالینی (تشخیص و درمان) است که با این مفاهیم و نظریه‌ها در ارتباط هستند. اگرچه می­خواستیم مفاهیم را به­‌طور جامع شرح دهیم و پیچیدگی این موضوع را برسانیم؛ اما سعی کردیم ارائه­‌ی خودمان را تا حد امکان کوتاه کنیم. درحالی­که این هدف نیاز به بهانه‌­ای ندارد، بااین‌وجود احتمالاً توضیح احتیاطی لازم دارد. با توجه به این واقعیت که ما باید تعاریف خود را کوتاه و تدوین فرمول­‌ها را مختصر نگه‌داریم، اما اغلب نمی­توانیم در ارائه­‌ی مقدمه­‌ی اولیه به میل خود رفتار کنیم. درعین‌حال سعی می­کنیم تا در یک چارچوب خلاصه بگنجانیم. بااین‌حال، باید تأکید کرد که ارائه­‌ی مبانی محدود و اصلاح‌شده، به این معنی نیست که ما اعتقاد راسخی به یک سیستم کامل یا قطعی تفکر داریم؛ برعکس، این بررسی باید به‌عنوان یک گزارش پیشرفته در مورد وضعیت کنونی روانکاوی و به‌عنوان یک گام در تکامل روانکاوی که خود نیز در آغاز راه است، موردتوجه باشد.

ادامه مقاله

خلاصه‌ کتاب درمان روابط موضوعی کوتاه‌مدت

اثر: مایکل استادتر

مترجم: الهام نجارپور

 یکی از دلایلی که باعث شد کتاب درمان روابط موضوعی کوتاه‌مدت را بنویسم، این بود که متوجه شدم در نوشته‌های مربوط به درمان‌های کوتاه‌مدت، به‌طور قابل‌توجهی تأکید کمی بر رابطه درمانی صورت گرفته است. درمان‌های دارای یک رویکرد نظام‌مند و اعتبار تجربی می‌توانند منجر شوند که رابطه درمانی مورد غفلت قرار گیرد و فرایند درمان، به‌سادگی، کاربرد تکنیک و فرایندها در نظر گرفته شود.

ادامه مطلب

مقدمه ای بر کار ملانی کلاین (پوزیشن دپرسیو)

نوشته: هانا سگال

ترجمه و تلخیص: دکتر الینا خدیوی زند

در مرحله­‌ی پارانوید- اسکیزوئید، در ماه­‌های اولیه رشد نوزاد، تجربه کردن اضطراب منجر به سازمان­دهی تدریجی دنیای او می­شود. فرایندهای درون­فکنی، فرافکنی و دونیمه­‌سازی به ادراک، هیجانات و جداسازی ابژه بد و خوب کمک می کند . نوزاد خودش را از طرفی با یک ابژه­‌ی ایده­‌آل که عاشقش است و سعی می­کند بدستش بیاورد و با او همانندسازی می ­کند و از طرف دیگر با یک بد ابژه که تکانه­‌های پرخاشگری خود را به او پروجکت می­کند و او را تهدیدی برای خود و ابژه­‌ی ایده‌­آلش می­داند، مواجه می بیند.

ادامه مطلب

مفهوم TRAUMA برگرفته از مقاله‌ی

Optimal Responsiveness & The Therapeutic Process (1985)

.Howard A. Bacal, M.D

ترجمه و تلخیص: دکتر الینا خدیوی زند

اولین مفهوم تروما به طور خاص بر حوادث منحر به فرد بر اغواگری های جنسی تاکید می کند. ایده ی تروما قبل از همکاری تئوریسین هایی مثل بالینت، وینی کات و مسعودخان به عنوان محصولی از فرایندهای مستمر به رسمیت شناخته نشده بود.

با این وجود همه موافقند که تروما شامل یک درجه از شدت می باشد که بزرگتر از آن است که ایگو بر آن تسلط یابد، و تاثیرات گسترده بر ساختار روانی دارد.

ادامه مطلب

نگاهی به مقاله ی "ابژه ی تحول آفرین"

نوشته ی کریستوفر بولاس/۱۹۷۹

ترجمه و تلخیص: دکتر هدی خطیبی مقدم

تجربه ی یک نوزاد از دنیای درون و بیرون، تجربه ای خام و همراه با سردرگمی و عدم انسجام است.
هنگامی که مادر، احساسی مانند گرسنگی را در نوزاد، با به کلام در آوردن، به او انعکاس میدهد و درباره گرسنگی کودک با او حرف میزند ، علاوه بر اینکه تجربه ی نوزاد را از گرسنگی تغییر میدهد و از یک تجربه ی خام به حالت رشدیافته تری تبدیل میکند، به تدریج توانایی تکلم را هم در او رشد می دهد؛ توانایی ی که با کمک آن کودک میتواند دنیای بیرونش را هم تغییر دهد.

ادامه مقاله...

نگاهی به مقاله‌ی "زندگی روانشناختی یعنی زندگی کردن به صورت تصوری"

خردِ روان : روانشناسیِ عمقی بعد از علوم اعصاب

نوشته: ژینِت پاریس

ترجمه: بهار سامانی

ما تنها یک‌بار بدنیا می‌آییم و یک‌بار از دنیا می‌رویم. اما از لحاظ روانشناختی، هزار بار می‌میریم و زنده می‌شویم. هنگامی که رنج بزرگی را متحمل می‌شویم، آن لحظات پر رنج و مشقت نشانه‌ای هستند مبنی بر این‌که خود قدیمی باید بمیرد. اما به دلیل دردناک بودن این کار، ما به دنبال راه حل‌هایی سریع می‌گردیم، و خود را با این توهم مرسوم گول می‌زنیم که هر "مشکل" روانشناختی نیازمند یک “راه حل" مثبت می‌باشد.، اما...

ادامه مقاله...

کوهات واقعا چگونه کار می کرد؟

How Kohut Actually Worked

Jule P. Miller, M.D.

۱۹۸۵

ترجمه و خلاصه : روجا لاریجانی

روانشناس بالینی

     در میان مشتاقان به سلف سایکولوژی کنجکاوی گسترده­ای وجود دارد که بدانند کوهات چگونه در محیط بالینی واقعی کار می­­کرده. هم دانشجویان هم همکاران ارشد من مدام سوالاتی از این قبیل می­پرسند که کوهات به چه چیز دقیقاً چندپارگی سلف (Fragmentation) می­گفته؟ موضعش در برابر رؤیاها چه بوده؟ با متریال­های ادیپال، پری­ادیپال چه می­کرده؟ یا می­پرسند مثال­های مشخص در مورد اصطلاح شکست­ در همدلی چیست؟

 

ادامه مقاله...

نگاهی به مقاله ی «ابعاد فرا-روانشناختی و بالینی واپس روی‌ در ساختار تحلیلی»

                       نوشته: دونالد وینیکات/۱۹۵۵

                    ترجمه و تلخیص: دکتر هدی خطیبی مقدم

گزارشات متعدد از درمان موفق در کودکان و بالغین نشان میدهد که تکنیکهایی که اجازه ی واپس روی (regression) را به بیمار میدهند، به طور فزاینده ای، در حال استفاده توسط روانکاوان میباشند.

واپس روی میتواند به درجات مختلفی اتفاق بیفتد: میتواند لوکالیزه و لحظه ای باشد؛ یا میتواند تمام زندگی فرد را در برهه ی خاصی در بر بگیرد.

 

ادامه مقاله...

The Analytic Third: Working with Intersubjective Clinical Fact

The Analytic Third: Working with Intersubjective Clinical Fact

Thomas H Ogden

۱۹۹۴

                                                                       ترجمه و خلاصه: روجا لاریجانی

                                                                                روانشناس بالینی

                                                                          

    نیمه ی دوم

در آخرین جلسه‌ام با آقای L، مراجعی که حدود سه سال با او کار می‌کردم، فهمیدم که نگاهم بر پاکت نامه روی میز در اتاق مشاوره مانده.    از حدود ۷ یا ۱۰ روز پیش، از این پاکت استفاده می‌کردم که شماره‌های تلفن را رویش بنویسم، یا ایده­هائی که برای کلاس‌هایم داشتم، جاهائی که باید می‌رفتم و  یا هر نوشته‌ای که برای خودم بود. با این‌که همۀ این روزها نامه جلوی چشمم بود ولی تا آن لحظه که در جلسه با آقای L بودم نفهمیده بودم که چند خط عمودی در بخش پائینی پاکت وجود دارد. نشانه‌ای که علامت این بود که نامه بخشی از نامه های عمومی بوده است.

ادامه مقاله...

روان تحلیل گری مبتنی بر روابط موضوعی-الهام نجارپور

روان تحلیل گری مبتنی بر روابط موضوعی

                                                             الهام نجارپور- کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

پاین (۱۹۹۰) نظریّه­ های بی­شمار روان­ تحلیلی را به چهار نظریّۀ اصلی تقسیم می­کند. این چهار نظریّه عبارتند از: نظریّۀ سائق، روان­شناسی ایگو، روان­شناسی خود و نظریّۀ روابط موضوعی. نظریّۀ سائق بر سائق­های بیولوژیکی (سکس و پرخاشگری) تأکید می­کند. روان­شناسی ایگو، نحوه­ ای که فرد این سائق­ها را مدیریت می­کند، در مرکز قرار می­دهد.

 

 

ادامه مقاله...

وحشت از تکرار-ترجمه و خلاصه: روجا لاریجانی- روانشناس بالینی

The Dread to Repeat: Comments on the Working-Through

Process in Psychoanalysis

 

Anna Ornstein, M.D.

۱۹۹۱

ترجمه و خلاصه: روجا لاریجانی- روانشناس بالینی

در کارهای درمانی روزمره، روانکاوی به‌خودی‌ِخود به تشخیص توصیفی کاری ندارد و حداقل ۲ دلیل برای آن وجود دارد:

      اولین و واضح‌ترین دلیل این است که برای تشخیص روانکاوی و پی بردن به ساختار سایکوپاتولوژی، باید ترنسفرنس تحلیل شود. وقتی ما بر اساس ماهیتِ ترنسفرنس و نه بر اساس ویژگی‌های بیماری اقدام به تشخیص روانکاوانه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هیچ دو انسانی وجود ندارند که از بیماری مشابهی در رنج باشند.

دومین دلیل که همان‌قدر مهم است این است که آنچه به‌عنوان ترنسفرنس و مقاومت پدیدار می‌شود به‌تنهایی به ماهیت سایکوپاتولوژی بستگی ندارد، بلکه مثلاً به پاسخ‌های کلامی  و غیرکلامی آنالیست، شخصیت و جهت‌گیری تئوریکال او بستگی دارد: آنچه به‌عنوان ترنسفرنس پدیدار می­شود؛ چگونه و اینکه به چه شکلی تظاهر می‌یابد، توسط هر دو فرد تعیین می‌شود. موردی که در زیر مطرح خواهد شد نمونه خوبی از اختلال شخصیت self- defeating  است.

 

ادامه مقاله...