نوشته ها

ارزش افسردگی

افسردگی به آسیب‌شناسی مربوط می‌باشد. می‌تواند شدید و فلج‌کننده باشد و ممکن است در تمام عمر ادامه پیدا کند. افسردگی عموماً در افراد نسبتاً سالم یک خلق گذرا است.

اختلالات و درمان سلف: یک طرح کلی

هدف از این بررسی، فراهم کردن خلاصه­‌ای از مفاهیم و نظریه‌­های روان­شناسی تحلیلی سلف و تدوین­‌های بالینی (تشخیص و درمان) است.

درمان روابط موضوعی کوتاه‌مدت

درمان‌های دارای یک رویکرد نظام‌مند و اعتبار تجربی می‌توانند منجر شوند که رابطه درمانی مورد غفلت قرار گیرد و ..

مقدمه ای بر کار ملانی کلاین (پوزیشن دپرسیو)

در مرحله­‌ی پارانوید- اسکیزوئید، در ماه­‌های اولیه رشد نوزاد، تجربه کردن اضطراب منجر به سازمان­دهی تدریجی دنیای او می­شود. فرایندهای درون­فکنی، فرافکنی و دونیمه­‌سازی به ادراک، هیجانات و جداسازی ابژه بد و خوب کمک می کند .

مفهوم TRAUMA

اولین مفهوم تروما به طور خاص بر حوادث منحر به فرد بر اغواگری های جنسی تاکید می کند. ایده ی تروما قبل از همکاری تئوریسین هایی مثل بالینت، وینی کات ومسعودخان به عنوان محصولی از فرایندهای مستمر به رسمیت شناخته نشده بود.

نگاهی به مقاله‌ی "ابژه‌ی تحول آفرین"

تجربه ی یک نوزاد از دنیای درون و بیرون، تجربه ای خام و همراه با سردرگمی و عدم انسجام است.هنگامی که مادر، احساسی مانند گرسنگی را در نوزاد، با به کلام در آوردن، به او انعکاس میدهد و درباره گرسنگی کودک با او حرف میزند...

زندگی روانشناختی یعنی زندگی کردن به صورت تصوری

ما تنها یکبار بدنیا می آییم و یکبار از دنیا می رویم. اما از لحاظ روانشناختی، هزار بار می میریم و زنده می شویم.

کوهات واقعا چگونه کار می کرد؟

در میان مشتاقان به سلف سایکولوژی کنجکاوی گسترده­ای وجود دارد که بدانند کوهات چگونه در محیط بالینی واقعی کار می­­کرده.

انسانِ در حالِ شدن

یونسکو در جدیدترین تعریفی که از سواد ارائه می‌دهد، توانایی تغییر (change) را به‌عنوان مهم‌ترین معیار سواد معرفی می‌کند. بر این مبنا دیگر صرف تسلط بر کامپیوتر و تسلط بر حداقل دو زبان به‌عنوان معیار سوادآموزی تلقی نمی‌شود.

من در موقعیتی دیگر

از چه زمان آدمی بر حضور دستگاه فرمانروایی بر خود اشراف یافته است؟ از چه زمان آدمی خود را در تن و روان دیده است؟ چنین پرسش‌هایی در فرهنگ‌های گوناگون پاسخ‌های متفاوتی یافته‌اند.